Zeliščarstvo izdelki
Uporaba hidrolata - kateri in kako?
• Hidrolat sivke kožo mehča, uravnava in obnavlja, zato je primeren za redno nego in vlaženje vseh tipov kože. Izvrsten je kot tonik za čiščenje obraza in odstranjevanje ličil, saj kožo globinsko očisti in je ne izsuši. Hidrolat sivke je odličen kot »prva pomoč« na potovanjih in kot osvežilno razpršilo za čez dan, še posebej, če je koža izpostavljena vetru ali suhemu zraku, kar se pogosto dogaja predvsem pozimi zaradi centralnega ogrevanja. Primeren je za nego kože po britju in depilaciji ter za nego las, posebej pa blago učinkuje kot sredstvo proti sončnim opeklinam.
• Hidrolat rožmarina je močan antioksidant, ki kožo učinkovito obnavlja, spodbuja njeno prekrvavitev, jo poživlja in osveži. Deluje blago adstringentno, zato je najbolj primeren za nego mešane, mastne in problematične kože. Sveži rožmarinov hidrolat lahko uporabite za čiščenje obraza ali kot tonik za vlaženje. Pri uporabi v parni kopeli odpre pore in jih očisti, hkrati pa kožo tonizira in napne. Odličen je tudi kot vodica za po britju za nego moške kože. Hidrolat rožmarina se že od nekdaj uporablja za nego las, še posebej mastnih, saj spodbuja rast las, jih okrepi, izboljša njihovo strukturo ter jih naredi prožne in sijoče. Poživljajoči rožmarinov hidrolat pa je odličen pripomoček tudi takrat, ko pri delu potrebujete zbranost in jasen, miren um.
• Hidrolat melise kožo pomirja, tonizira in navlaži, hkrati pa jo naredi sijočo, gladko in napeto. Je odličen tonik za nego vseh tipov kože, še posebej dobro pa učinkuje na pusto, utrujeno kožo. Uporabite ga lahko za čiščenje obraza, kot tonik za vlaženje ali kot osvežilno razpršilo. Cvetno vodo melise nežno vmasirajte v kožo, da zmanjšate občutek težkih in utrujenih nog.
• Žajbljev hidrolat čisti in osveži mastno in nečisto kožo. Žajbljev hidrolat deluje antiseptično (umirja mastno in aknasto kožo); cvetno vodo lahko uporabljate tudi kot losjon za mastne lase.
• Metin hidrolat učinkuje antiseptično, pomirja draženje, ohlaja in znižuje povišano telesno temperaturo. Učinkovito ga lahko uporabimo kot čistilni tonik za obraz, v vročih dneh pa nas ohladi kot pršilo za obraz ali za utrujene noge; blaži posledice opeklin in primeren po britju.
• Lovorjev hidrolat deluje antivirusno, antiseptično in antibakterijsko. Primeren je za masažo limfne drenaže, po britju in depilaciji in predvsem za nego mešane kože. Primeren je za osvežitev in odišavljenje telesa kot prostora in kot ustna vodica.
• Koromačev hidrolat je primeren za nego vseh tipov kož, predvsem za zrelo, nagubano in suho kožo: tonizira in regenerira. Primeren je za kadilce, saj čisti pljuča in osvežuje dah. Dober je za prebavo, pomirja bolečine v trebuhu in ureja iztrebljanje.
• Šentjanžev hidrolat se upotrabja za zdravljenje kožnih težav. Je odlična za nego kože, saj jo mehča, čisti in zmanjša pojav aken ali ogrcev. Kot tonik je odličen astringent in se zlahka kombinira z drugimi hidrolati. Če ga zmešamo s hidrolatom smilja, dobimo čudovito nego za brazgotine. Tega hidrolata ne uporabljajte pred direktnim izpostavljanjem močnim sončnim žarkom ter ga ne uporabite za izdelavo izdelkov za sončenje.
Pripravila: Heidi Bartolič, sekretarka društva Zdrav podjetnik